Touriga Franca

Touriga Franca

Touriga Franca (Touriga Francesa)

Touriga Franca (Touriga Francesa) je nejrozšířenější odrůdou regionu Porto a Douro. Její popularita pramení přinejmenším zčásti z její vysokých a konzistentních výnosů, které proto musí být pečlivě kontrolovány náročným výrobcem, aby se zabránilo nežádoucího snížení jakosti. Roste dobře po celém území Douro, i když opravdu prosperuje v horkých zónách, protože vegetativní cyklus je průměrné délky, úplné zrání vyžaduje spoustu slunečního světla a dobrou expozici.
Touriga Francesa je odolná vůči vysokým teplotám díky svým bobulím s tlustou slupkou. Nicméně, hrozen je také poměrně kompaktní, což může vést k houbovým problémům (např. plísním a botrytis), což je způsobeno pomalejším sušením ovoce po dešti. Listy jsou velmi podobné těm, jako jsou u Touriga Nacional. Může to zkomplikovat identifikaci z ampelografického pohledu, i když zpravidla jsou tvrdší, kulatější a mají méně hlubokých dutin.

Víno vyrobené z Touriga Francesa, i když není tak koncentrované jako Touriga Nacional, je robustní a bohaté na barvu a strukturu. K plné realizaci svého potenciálu, hrozny požadují pěstování za teplých a suchých podmínek. Není náhoda, že nejlepší Vintages jsou obvykle deklarovány v letech, které jsou nejlepší pro zrání Touriga Francesa. Dokonce i tehdy, je stále odrůda schopna udržet dobrou kyselost. Teplé počasí zvýrazní zejména exotické, květinové vůně, které přidávají složitosti do Portských vín, stejně jako intenzivní vůně červeného ovoce. Může také ukazovat zemité noty. Zpravidla vína mají dlouhý závěr, ale je tu tendence k oxidaci a vysrážení pigmentů v průběhu času.

Portskevino Sledujte nás na Instagram