Tinto Cão

Tinto Cão

Tinto Cão

Tinto Cão je další odrůdou, bez které skutečné portské víno prostě nebude existovat. Jedna z nejstarších portugalských odrůd, pěstovaných od 16. století a možná i dříve. Nyní zabírá méně než 1% vinic v oblasti údolí Douro. Doslova přeloženo – „červený pes“ – historicky se takové vtipné jméno vyvinulo, protože mladé víno z teto odrůdy „kousá“ – chuť je příliš kyselá a drsná. Však dává dlouhou životnost a výjimečnou eleganci portským vinám, která se objevuje během procesu stárnutí. Odrůda téměř zmizela po invazi fyloxéry, při tom se stalo tak, že vinice Tinto Cão nebyly obnoveny a dokonce byli vykácený – kvůli velmi nízkému výnosu.

Zájem o tuto odrůdu vzrostl poté, co byla zařazena mezi pět nejlepších doporučených pro portské víno. Vína se vyznačují obrovským potenciálem ke zrání a vynikající rovnováhou síly a kyselosti (pokud jsou sklizena ve správný čas), jakož i květinovými a ovocnými aroma; více zralé bobule dodávají vínu pikantní tón.
Malý, kompaktní hrozen má malé bobulí, výnos je nízký. Hrozny rostou lépe na chladnějších místech a tlustá kůže bobule slouží jako dobrá obrana proti nemocem. Odrůda je velmi odolná k vysokým teplotám a suchu, má ve srovnání s jinými místními odrůdami prodlouženou vegetační sezónu.

Portskevino Sledujte nás na Instagram