Odrůdy

Odrůdy

Odrůdy

V údolí řeky Douro se pěstuje 165 odrůd révy, pro výrobu porto se doporučuje 29 odrůd a 87 je povoleno. Mezi nejlepší červené odrůdy patří Touriga Nacional, Touriga Francesa (někdy nazývané Touriga Franca), Tinta Roriz, Tinta Barroca, Tinta Amarela a Tinta Cão. Portské je vždy vyrobeno z několika různých odrůd hroznů, a to je jeden z důvodů, proč má tak komplexní aroma a chuť. Různé výrobci mohou upřednostňovat různé odrůdy hroznů, podle jejich specifického stylu. Místa, na nichž se pěstují révy, se nazývají ``quintas``. Jsou ekvivalentem 'châteaux' v Bordeaux. Nejlepší 'quintas' v Porto jsou jedny z nejprestižnějších a nejznámějších vináren v celém světě.
Gouveio

Gouveio je bílá portugalská vinná odrůda, pěstovaná v celém Portugalsku, která je synonymem španělské odrůdy Godello. Produkuje svěží, živá vína s dobrou kyselostí, dobrým tělem, výbornou rovnováhou, svěží vůní citrusů, broskví a anýzu. Z odrůdy Gouveio vyrábí suchá tichá vína a bílé portské. Zraje poměrně brzy a dává relativně vysoké výnosy. Často se jí pletou s odrůdou Verdelho kultivovanou na Madeiře.

Malvasia Fina

Malvasia Fina (synonyma – Boal, Lagrima blanc, Tamarezhino, Terrantes do Pico) je bílá vinná odrůda, pěstovaná na severu Portugalska, v regionech Douro, Beira Interior, Távora Varosa, můžeme jí potkat i v regionu Lisabon. Hrozny jsou náchylné k padlí a plísní. Vína vyrobená z této odrůdy mají ve vůni stopy vosku, muškátového oříšku, kouřových tónů, má svěží a komplexní chuti. V chladnějších oblastech je vhodná pro výrobu šumivých vín. Dozrává začátkem září. List je střední, zaoblený, slabě a středně členitý. Bobule je střední, lehce ovální, mají zelenkavé bílou barvu. Dužina je středně hustá, hustší kolem semen, chuť je jednoduchá. Slupka je silná, má značné množství tmavě hnědých čočkovitých bodů. Má vysokou úrodnost.

Viosinho

Viosinho je bílá vinná odrůda, pěstovaná v celém Portugalsku a hlavně v regionů Douro. Hrozen a bobule jsou malé, milují horké slunečné klima, kde je méně náchylné k padlí a botrytis. Raná odrůda s nízkým výnosem. Tradičně nebyla odrůda Viosinho příliš populární, protože poskytuje velmi nízké výnosy. Až celkem nedávno si vinaři uvědomili, že tato odrůda je ve skutečnosti skrytý poklad, který výborně zapadá do portského vína. Vyrábí se z ní plná a přitom čerstvá, aromatická a dobře vyvážená vína, a to především v horkých a slunečných oblastech, kde méně hrozí padlí a botrytida.

Touriga Franca (Touriga Francesa)

Touriga Franca (Touriga Francesa) je nejrozšířenější odrůdou regionu Porto a Douro. Její popularita pramení přinejmenším zčásti z její vysokých a konzistentních výnosů, které proto musí být pečlivě kontrolovány náročným výrobcem, aby se zabránilo nežádoucího snížení jakosti. Roste dobře po celém území Douro, i když opravdu prosperuje v horkých zónách, protože vegetativní cyklus je průměrné délky, úplné zrání vyžaduje spoustu slunečního světla a dobrou expozici.

Touriga Nacional

Touriga Nacional je široce považována za nejlepší z portugalských odrůd, s odkazem na její historie v Douro, která se datuje od 17.století. Vyznačuje se extrémně nízkou produkcí, která, i když částečně zodpovědná za vynikající vína, snížila svou popularitu do té míry, že byla na pokraji vyhynutí v období poloviny 20. století. Od té doby, naštěstí, rozsáhlý klonový výběr, který identifikoval lepší výnosy při zachování vysoké kvality hroznu, vedl k oživení její popularity.

Tinto Cão

Tinto Cão je další odrůdou, bez které skutečné portské víno prostě nebude existovat. Jedna z nejstarších portugalských odrůd, pěstovaných od 16. století a možná i dříve. Nyní zabírá méně než 1% vinic v oblasti údolí Douro. Doslova přeloženo – „červený pes“ – historicky se takové vtipné jméno vyvinulo, protože mladé víno z teto odrůdy „kousá“ – chuť je příliš kyselá a drsná. Však dává dlouhou životnost a výjimečnou eleganci portským vinám, která se objevuje během procesu stárnutí.

Portskevino Sledujte nás na Instagram