Růžové Portské Víno.

Růžové Portské Víno.

Růžové Portské Víno.

Co je Porto Rose a s čím se pije?
Pokud již bylo o tradičních typech Porto napsáno mnoho, o růžovém Porto, který se objevil před několika lety, je známo málo. Kdo již viděl lahve tradičních výrobců Porto s obsahem průhledné růžové barvy a nápis na láhví „Pink Port“ nebo „Porto Rosé“? Po rozhovoru s Institutem Vína Doru a Porto (Institut dos Vinhos do Douro e do Porto – IVDP), s enology a po přečtení příslušných právních předpisů jsem se k tomuto typu trochu přiblížil a chci sdílet získané informace. Tak co to je Porto Rose a u jakého jídla se pije.

Vznik růžového portského.

Pink Porto, nebo Porto Rosé je v portugalském vinařském světě zcela novým jevem. První krok v tomto směru udělala společnost Fladgate Partnership, která v únoru 2008 uvedla na trh Porto Rosé pod značkou Croft s přidáním pompézní Pink. Pro vyloučení pochybností bylo na etiketě uvedeno doporučení ke konzumáce „Podávejte chlazené nebo s ledem“.
Zpráva povzbudila tradiční a velmi konzervativní trh Porto, také se tento produkt nelíbil opravdovým znalcům Porto. Byla zpochybněna nejen kvalita růžových Porto, ale také jejich schopnost být nazývána „Vinho do Porto“. Inovace nejsou nikdy bez kritiky. Existují příklady z relativně nedávné doby. Když se objevil LBV (Late Bottled Vintage), objevily se kritici, kteří jeho odmítli jako druh.
Další příklad: začátek výroby tichých vín v údolí Douro, vztah k nim byl velmi opatrný, protože to bylo v rozporu s historickou tradicí regionu, která spočívala ve výrobě portského vína. Je pravda, že v tomto případě nebyla kvalita zpochybněna, ale zpochybněna byla pouze skutečnost, že došlo k odchylce od tradice.

V případě růžového portského vína to byl právě pokus o demokratizaci Porto, který byl vždy spojován s ušlechtilostí a sofistikovaností. Někteří si mysleli, že oslovení mladých lidí je jen chytrý marketingový trik. Myšlenkou bylo, že Porto by měly vyjít z míst vínových snobů, dostat se do prostředí barů a diskoték a že by se měl výrazně omladit věk lidí, kteří Porto konzumují. Čerstvý, s vůní malin, jahod, červených třešní, příjemné růžové barvy, měl najít, jestli ne znalce, tak fanoušky. Při ochutnávání růžového Porto byste neměli hledat bohatost a plnost chuti, jako u Colheita nebo Vintage, protože teto druhy se pijí ve zcela odlišných situacích. Názory byly rozděleny i v samotném výrobním sektoru. Někteří bránili tradici, jiní přivítali inovace. Ale stejně, v průběhu času po Croftu následovali Offley a Calém a později i další značky. Nyní má mnoho výrobců portského vína ve svém portfoliu Porto Rose.

Klasifikace a výroba.

Když se objevil první růžový Porto, neexistovala v právních předpisech žádná kategorie. Institut Vín Doru a Porto (Institut dos Vinhos do Douro e do Porto – IVDP) se dostal ze situace tím, že jej definoval jako Ruby Leve, tj. „Lehké Ruby“, protože výrobní proces je podobný výrobě Ruby, liší se hlavně v období macerace (délce kontaktů šťávy s hroznovou kůží).
Následně (v roce 2009) byl na legislativní úrovni stanoven název „Rosado ou Rosé“, tj. „Růžové nebo Roze“, který by měl být uveden na etiketě. Podle oficiální definice je to „Porto s vysokými organoleptickými vlastnostmi, představující mladou a svěží vůni s jemnou a ovocnou chuti.“

Obecně je výroba Porto Rosé podobná výrobě Porto Ruby, používá stejné odrůdy hroznů Toriga Nacional, Toriga Franca, Tinta Barroca, Tinta Roriz, Tintu Cau (Tinto Cão) atd. Drcení a lisování je velmi měkké. Někteří výrobci nelisují vůbec. Macerace je také velmi krátká při nízké teplotě. Úkolem je získat z hroznů pouze tolik barvy a chuti, kolik potřebujete, a ne přehánět, abyste si zachovali lehkost a čerstvost nápoje. Lehkost se vztahuje také na obsah alkoholu v růžovém portském víně (19-19,5%), nachází se na dolním okraji, definovaném pro portské víno 19-22% (s výjimkou Branco Leve Seco – „White Easy Dry“, u kterého je obsah alkoholu omezen na 16,5%). Fermentace při nízkých regulovaných teplotách (16 ° C). Stejně jako ve výrobě jiných Porto je fermentace přerušena přidáním 77% vinného alkoholu. Navíc, jak mi eninolog Quinta da Pacheca vysvětlil v rozhovoru, když se přidává alkohol, teplota rmutů stoupá o 4 až 5°C. Aby se tomuto zvýšení teploty zabránilo, přidává se hroznový alkohol chlazený. K zastavení fermentace tak dochází efektivněji a primární aroma (ovoce) je zachovaný. Porto Rose na rozdíl od jiných portských nezraje v dubových sudech. Zpravidla se lahvuje během prvních měsíců života. Jeho úkolem je zachovat svěží a ovocnou vůni a nechat složitost a komplexnost jiným druhů portských vín.

Jak a s čím pít Porto Rosé.

Můžete jej konzumovat jako aperitiv, velmi chlazený nebo s několika kostkami ledu. Případně můžete přidat půlkruh pomeranče nebo trošku máty. Například teplota konzumace Porto Rose doporučená Instituto dos Vinhos do Douro e do Porto je pouze 4°C. Někteří výrobci doporučují konzumovat růžové portské víno při teplotě nižší než 8°C, jiní při teplotě 6-7°C, v každém případě stojí za to to pít silně nachlazený. Porto Rose lze také použít k výrobě koktejlů, ve kterých díky své růžové barvě vypadá velmi dobře. Existují také názory, že růžové portské víno je vhodné k doprovodu studených dezertů z ovoce. Archivace Porto Rose nedává žádný smysl, protože vývoj v láhvi nejenže nezlepší jeho chuť, ale může vést ke ztrátě čerstvosti a lehkosti. Je lepší konzumovat v prvním roce.

d
Bílé portské
d
Růžové portské
d
Červené portské Tawny
d
Červené portské Ruby
Portskevino Sledujte nás na Instagram