Červené Portské Tawny

Červené Portské Tawny

Červené Portské Tawny

Tawny Port veškerý svůj život tráví v dubových sudech (pipas) o objemu 550 litrů. Je třeba poznamenat, že pro zraní Porto Tawny používají pouze použité sude, protože cílem je dosáhnout mikrooxidaci a ne předat vůně dřeva vínu. V průběhu let oxidace se mění počáteční barvu vína, Porto získává odstíny jantaru, odtud je právě název Tawny, který znamená „zrzavé-hnědý“. Pokud vezmeme klasický Tawny, pak zraje kolem 3 let a jeho barva se ještě příliš nezměnila. Po otevření lahve Tawny nemusíte pospíchat s pitím. Protože se Porto již setkalo s oxidací v sudech, kontakt se vzduchem mu moc neublíží. Měsíc nebo dva určitě vydrží.

Tawny Reserva Port

Tawny Reserva Port se dostává na trh ve věku šesti až sedmi let. Barvou je již více vybledlý oproti klasickému Tawny. Obvykle se pijí lehce a mohou být použitý ke konci jídla. Vyplatí se je kupovat dle potřeby, není nutné vytvářet velké zásoby do budoucna.

Tawny Port s uvedeným věkem

Jedná se o vína podléhající dlouhé oxidace v dubových sudech. Na láhví by měl být uveden věk:
10 let
20 let
30 let
40+ let
Věk v tomto případě označuje charakter vína z hlediska jeho organoleptických vlastností, vytvořené během stárnutí v dubových sudech dle určitého věku. Například pro 10 lete není nutné, aby všechna vína v láhvi byly 10 let stará. Některá vína zpravidla zrají méně či více, než 10 let. Nejdůležitější věc je vybrat kompozici tak, aby ona každý rok odpovídala stylu výrobce. Na etiketě může být napsáno „10 Anos“, „20 Anos“, taky to samý anglicky „ 10 Years Old“, „20 Years Old“. Pro 10 a 20 lety Porto je povoleno také označení na štítku „Velho“, nebo „Old“. Pro Porto 30, 40 a více let je označení „Muito Velho“, nebo „Very Old“ – hodně starý.

Tawny Port 10 let
Barva 10 letého Porto je obvykle mezi červenou a nahnědlou. Tato vína nejsou příliš drahá a cenově dostupná. Jsou zajímavým suvenýrem pro ty, kteří chtějí přivést svým přátelům kousek Portugalska.
Tawny Port 20 let
Barva se mění od červené do zlaté-jantarové. Aroma a chuť jsou intenzivnější, projevují tóny pálené vanilky, sušeného ovoce, ořechů.
Tawny Port 30 let
Některé portské jsou již zpočátku náchylné k delší zraní. Jejich tvůrci, kteří předvídají nejlepší odhalení všech kvalit původního vína, nechávají víno v sudech (ty 550 litrové) po dlouhou dobu. Výsledkem jsou složitější vína s hlubokou vůni medu, koření, sušených broskví, lískových ořechů a vanilky.

Pacheca 40 years Tawny Port

Tawny Port 40+ let

Je vyvrcholeným portských vín s uvedenými věkem, ještě složitější a koncentrovanější vína, tyto vína jsou schopny překvapit svými vlastnostmi. Jestli se začneme bavit o ceně, tyto Portská vína prostě nemohou být levná. Dlouhodobá mobilizace kapitálu spojená s každoročním vypařováním vína přes póry sudu a úzkostlivou péči, jako péče o malé dítě, vede k tomu, že tyto Portská jsou ekonomicky nevýhodné pro výrobce. Téměř všechny firmy je však nadále vyrábějí z prestiže. Starý Tawny Port nezíská nic ze stání v láhvi po dlouhou dobu, takže po jejich koupi nemá smysl je dlouhodobě skladovat. Nemusejí být drženi ve vodorovné poloze, protože se nebojí kontaktu se vzduchem (toho kontaktu už měli dost při zrání v sudech). Na láhví obvykle bývá napsaný datum lahvování. Má smysl zakoupit teto víno s nedávným datem lahvování.

Tawny Port s uvedeným rokem sklizně

Colheita Port

Colheita (z portugalského „colheita“ – „sklizeň“, „sběr“) je Porto stylu Tawny, zrál v malých dubových sudech. Na rozdíl od jiných Tawny na tomto je uveden přesný rok sklizně. Minimální zrání Porto v sudech je 7 let, ale ve skutečnosti se ukazuje, že mnohem víc, protože se rozlívá dle potřeby trhu. Zbytek zůstává v sudech. Na lahvích se kromě roku sklizně uvádí také datum lahvování, proto se dá najít, například, Colheita 1961, která byla láhvovaná jak v 1970, tak i 2010. Je lepší si koupit Colheitu s nedávným datum lahvování, protože to znamená, že Porto celou dobu byl v sudu. Tento typ Porto by neměl být po zakoupení ukládán dlouhou dobu, protože všechny jeho vlastnosti on získává v sudu a po lahvování je připraven k pití. Při dlouhodobém skladování v lahvi získává Colheita tzv. „aroma lahví“. Tyto jemný tóny dávají Portu čerstvost a vážnost. Colheita se musí skladovat ve vertikálně poloze. Colheita může být zajímavým dárkem na narozeniny nebo výročí svatby. K tomu stačí jenom najít lahev se správným rokem na etiketě. Pije se toto Porto po jídlu, mírně chlazený. Není nutné ho dekantovat, protože během času stráveného v sudu „nadechoval“ kyslík a toto portské nemá sediment.

Pacheca Colheita 1934
Pacheca Colheita Porto
LodgeSP2

Garrafeira Port

Garrafeira je speciální druh Colheity. Rozdíl je v tom, že po sedmi letech zraní v dubových sudech se porto plní do zvláštních desetilitrových lahví z tmavého skla, kde stráví nejméně dalších 8 let. Proto jméno „Garrafeira“, z portugalštiny „garrafa“ – „láhev“. Toto Porto je zajímavé v tom, že se jedná o něco mezi starým Tawny a starým LBV. Garrafeira má obvykle červenější a sytější barvu než jiné portské ve stylu Tawny. V chuti jsou cítit jak červené ovoce, který jsou charakteristické pro Ruby, tak i ořechové vůně, které je charakteristické pro Tawny. V současné době jsou Garrafeira vyráběná pouze jednou značkou – Niepoort a není snadné je najít.

d
Bílé portské
d
Růžové portské
d
Červené portské Tawny
d
Červené portské Ruby
Portskevino Sledujte nás na Instagram