Červené Portské Ruby

Červené Portské Ruby

Červené Portské Ruby

Ruby Porto asi má nejvíce druhů – základní Ruby Port, Ruby Reserva, Crusted, L.B.V, Vintage, Vintage Single Quinta. Vína mají jasně rubínovou barvu, výraznou ovocnou vůni a velice ovocnou chuť. Všechna tato vína mají podobný styl, liší se však technologií výroby, kvalitou a podle toho i cenou. V této kategorii najdeme nejdražší portská vína. Pojďme mluvit o každém typu Ruby podrobněji …

Základní Ruby Port

Má jasně rubínovou barvu. Pro udržení tak zářivé barvy je Ruby v kontaktu se dřevem vcelku krátkou dobu (kolem 3 let). Při tom se používají velké sudy (balseiros), také ocelové a nebo cementové nádrže s objemem 10000-30000 litrů za účelem snížit kontakt se vzduchem, zabránit oxidaci a uchovat živou barvu a ovocnou chuť mladého Porto. Základní Ruby v průběhu času nic nezískává, proto nemá smysl jej ukládat na dlouhou dobu. Také by neměl být po otevření lahvičky na dlouho uchován. Možná se nezkazí, ale původní vlastnosti ztratí určitě. Zpravidla jsou tyto vína cenově dostupné a hodí se jako aperitiv.

Ruby Reserva Port.

Ruby Reserva (Reserve ang.) je Ruby vyšší kvality než základní Ruby. Je víc koncentrovaný a nasycený. Možná někdo z vás již slyšel termín Vintage Charakter, existující dříve pro označení tohoto typu Porto. Nedávno bylo toto označení zrušeno, protože podle velkého počtu prodejců vín, tento termín zaváděl mylné představy spotřebitelů, protože se v žádném případě nejedná o Vintage Porto. Vývoj Ruby Reserve v lahvi je omezený, protože s filtraci se zpravidla také odstraní komponenty, které podporují dlouhodobé zrání v lahvi. Ruby reserva může být bez obav vypito již brzy po koupi. Na štítku Reserva (Reserve) můžeme také potkat označení Special (English), Especial (Portugal) a Finest (English).

Crusted Port.

Tento typ portského vína typu Ruby je směsí několika ročníku (obvykle dvou až tří), zraje po dobu nejméně 2 let v dubových sudech a dalších 3 let v lahvích. Toto portské víno není nikdy filtrované, proto má název „crust“- „kůra“, na láhví také můžete najít označení jako „Unfiltered“, nebo „Não Filtrado”. Z hlediska chuti se Crusted nachází někde mezi Ruby a Vintage. Jak řekl jeden známý kritik vína Rui Falkau: „Toto je Ruby, předstírající ze sebe Vintage“. Nazývá se také „Vintage pro chudé“, protože je nasycený a hustý, připomíná styl Vintage, ale je mnohem levnější.

LBV Port

LBV (zkratka pro Late Bottled Vintage – pozdně stáčené ročníkové portské) je Porto ve stylu Ruby, mladší bratr Vintage. Stejně jako Vintage je LBV výsledkem jediného ročníku. Zraje v dubu, ne v malých sudech jako Tawny a Colheita, ale ve velkých sudech (balseiros) s cílem zabránit oxidaci a udržovat bohatou rubínovou barvu a výraznou ovocnou chuť. LBV se lahvuje později, mezi 4. až 6. rokem po sklizni, což umožňuje výrobcům rozhodnout, jaký styl chtějí dát LBV. Poté zraje dalších 3 roky v lahvích, než se pustí do prodeje. Na etiketě se uvádí rok sklizně a rok lahvováni. Nikde místo LBV můžete potkat – ”Bottled Matured”, nebo “Bottle Aged” a nebo “Envelhecido em garrafa” – to všechno znamená „dozrával v lahvi“. Na kvalitu LBV se zpravidla kladou velmi vysoké požadavky, proto se také každoročně nedeklaruje. Závisí však na výrobce.

Některé z nich (např. Taylor’s) vydávají LBV prakticky každý rok. Možná je to proto, že v údolí Douro existuje hodně teritorií, které mají vlastní mikroklima. Většina výrobců, kromě hroznů ze jejich vlastních viníc, kupuje hrozny od družstev, a dokonce i u jednotlivých farmářů (kteří pěstují pouze hrozny, ale sami vína neprodukují), takže vždy je možnost vybrat si vhodný výchozí materiál. V letech, kdy deklaruje Vintage, může být vyráběn i LBV, jeden nevylučuje druhý.

Tento typ Porto se objevil relativně nedávno. Hodně výrobců začalo produkovat Vintage pozdního lahvování, když například Vintage, bez kupce, zůstal v sudech díle než dva roky. V roce 1955 značka Taylor’s představila nový Porto – Vintage Reserve a později IVP (Institute of Port, jak se v té době nazývalo, IVDP – nyní Institute of Wine Douro a Porto) schválilo název LBV – Late Bottled Vintage.
První LBV z roku 1965 byl vydán Taylor’s v roce 1970. LBV Port našel své fanoušky mezi milovníky portského vína a byl zajímavý pro výrobce v tom, že jim poskytl příležitost, v letech, kdy Vintage nebyl deklarován, prezentovat na trh bohatá a plnohodnotná portská vína za atraktivnější ceny.

Lze rozlišit dva typy LBV Port: filtrovaný a nefiltrovaný. Většina výrobců filtruje LBV a získává jemnější a snadnější víno na pití, který nemusí být před použitím dekantován, protože není v něm žádný sediment. Někteří výrobci lahvují portské víno, aniž by to filtrovali. Výsledkem je, že víno je pevnější a silnější, možno říct naturalističtější. Na etiketě bude v tomto případě uvedeno „Unfiltered“ nebo „Não filtrado“, co znamená “Nefiltrováno.” V tomto portu se vytvoří sraženina, takže musí být před použitím víno dekantováno a po otevření láhve nesmí zůstat dlouho nevypíto. Je vhodné pít jeho během následujících dvou až čtyř dnů max. Pro oba typy LBV existuje svůj milenec: někdo dává přednost jemnější filtrované verze a někdo preferuje otevřený charakter nefiltrovaného LBV. LBV lze spotřebovat ihned po zakoupení nebo skladovat roky, protože krásně se vyvíjí v láhvi. Láhev by měla být uložená v horizontální poloze.

Vintage Port

Vintage Port je spíše prací přírody než člověka. V tomto případě se od enologa vyžaduje pouze lahvování a uchování toho, co vytvořila příroda. Samozřejmě to trochu přeháním, ale tato myšlenka je velmi blízko pravdě. Vintage se vyrábí ze sklizně jednoho roku a pouze v těch letech, kdy byla příroda pro vinaře obzvláště příznivá a klimatické podmínky byly ideální. Přesněji, pokud během květu nedošlo k problémům, mrazu, krupobití, pokud dozrávání proběhlo do 40 dnů bez prudkých výkyvů teploty, pokud byla v zemi dostatečná vlhkost na zavlažování révy během horkého léta, pokud se má sklízet hrozny byly dokonale vyzrálé a během sklizně nepršelo, což mohlo vyvolat hnilobu hroznů, pokud, pokud … Pak v tomto případě lze předpokládat, že Porto tohoto roku si zaslouží klasifikaci Vintage. Nestačí však, aby výrobce prohlásil Vintage, musí to potvrdit komise degustátorů Institutu Vín Douro a Porto. A to zdaleka není formalita, protože profesionální ochutnávači přistupují ke kvalitě Porto co nejkritičtěji, pokud jde o Vintage.

Deklarace Vintage neprobíhá okamžitě, ale až po roce a půl. Až po sklizni lze předpokládat, že bude vyhlášený Vintage, ale před jeho vyhlášením musí víno přežít dvě zimy a jedno léto. To je velmi důležité pro stabilizaci stylu. Během této doby je vývoj portského vína velmi nejednoznačný. Pod vlivem zimního chladu a letního vedra prochází různými proměnami, z nichž některé nelze vysvětlit: občas se zbarví nebo ztratí vůní, zdá se, že zůstane zcela bez „síly“ a nakonec se znovu narodí ve své nejlepší formě. Teprve pak se člověk může vážně zamyslet nad nejvyšší klasifikací portského vína. Od ledna do června druhého roku stárnutí v dubu (Vintage zraje ve velkých nádržích, aby se zabránilo oxidaci a zároveň zachovala barva), podávají žádosti do IVDP a odesílají vzorky k testování. Od okamžiku podání žádosti až do potvrzení deklarované klasifikace portského vína začíná období neklidu pro producenty. A ne nadarmo, protože právě v této kategorií je nejvíce selhání. Podle Benta Amarala, předsedy komise degustátorů Institutu Vín Douro a Porto, v roce 2000 bylo schváleno jenom 50% všech žádostí.

Co se stane, když komise degustátorů nepřiřadí tomuto Porto klasifikaci Vintage? Výrobce má právo předložit nový vzorek k vyhodnocení (se změnou odrůdové skladby). Pokud i v tomto případě bude žádost odmítnutá, zbývá se odvolat k Poradní Radě, kterou tvoří enologové Porto. Pokud i v této fázi nebylo Porto schváleno jako Vintage, pak výrobce nemá na výběr, musí jej ponechat na LBV nebo použít při kompilaci jiných typů portského. Po potvrzení žádostí o Vintage bude port láhvován mezi 1. červencem druhého a 30. červnem třetího roku po sklizni.

Vintage Port Single Quinta

Léta, ve kterých většina výrobců (nad 50%) deklaruje Vintage, se počítají za klasická. Pak se tedy bavíme o klasickém Vintage. V tom případě si všechny firmy, ve kterých byly uznány Vintage, si jako znak úcty vyměňují mezi sebou Vintage Porto. Ale někdy se stává, že pro většinu výrobců rok nevyšel.
Vzhledem k mnoha územím s mikroklimatem, která jsou tak charakteristická pro údolí Douro, na některých vinících se mohou výrazně lišit podmínky. Pak může výrobce vyrobit nejkvalitnější Porto z hroznů z jedné viníce. Tento ročník se bude jmenovat Single Quinta – což v podstatě znamená Vintage z jedinečné viníce.
V tomto případě kromě značky výrobce se označuje na láhvi název viníce, ze které pochází hrozny. Například Dowova Quinta Senhora da Ribeira, Burmester Quinta de Arnozelo nebo Ramos Pinto Quinta de Ervamoira. Některé společnosti mají různá označení pro klasický Vintage a Single Quinta Vintage: například Fonseca označuje Vintage Single Quinta jako Vintage Fonseca Guimaraens a klasický Vintage je pouze Vintage Fonseca.
V některých případech, někteří výrobci vždy vyrábějí Vintage z hroznů z jedné viníce. Takže Vintage Quinta do Vesúvio je hlavním Vintage firmy, ne Single Quinta.
Předpokládá se, že kvalita Vintage Singel Quinta je o něco nižší než klasický Vintage. Rozdíl lze vyjádřit v ceně. Přesto si myslím, že rozdíly budou patrné pouze u velmi sofistikovaných ochutnávačů.

Tipy pro konzumace a skladování

Vintage Port lze pit hned po zakoupení. Víno bude bohaté, komplexní, se zářivou barvou a možná trochu nespoutané. Roky zraní v láhvi vyhladí drsnost jeho postavy a dodají mu složitost a hloubku. Jako vždy existují lidé, kteří dávají přednost mladým ročníkům pro jejich živý vkus a lidé, kteří dávají přednost starším ročníkům. Osobně patřím k druhému.

Zde je rada, kterou poskytl portugalský kritik vína, vedoucí degustační sekce časopisu Wine, João Paulo Martins. Pokud jste si zakoupili Vintage z nedávného ročníků, měli byste jej vypit téměř okamžitě nebo jej nechat deset let, abyste se v láhvi naučili dobrým mravům. Faktem je, že Vintage, stejně jako teenageři, má jakýsi „přechodný věk“, obvykle 3-6 let po lahvování. Proto je lepší být trpělivý a otevřít jej za deset let. Mimochodem, Vintage by měl být uložen ve vodorovné poloze.
V současné době si Vintage 1995, 1996, 1997, 1998 a 2000 roku zaslouží osobní seznámení.

d
Bílé portské
d
Růžové portské
d
Červené portské Tawny
d
Červené portské Ruby
Portskevino Sledujte nás na Instagram