Bílé Portské Víno.

Bílé Portské Víno.

Bílé portské víno.

Bílé portské víno vyrábí se z bílých odrůd a dělí se na dvě kategorie – mladé a vyzrálé.
Existuje takový přísloví, že portské má dvě povinnosti – být červeným a být vypitým. Tímto bylo myšleno to, že bílé portské je o něco horší než červené v hlavních aspektech. Toto tvrzení je spíše použitelný pro mladší vína portské. Vyzrála vína, vyrobené z bílých odrůd, bývají velmi výrazná a podle svých charakteristik se blíží k starším vínům Tawny.
A teď o všem podrobně.

Mladé bílé portské víno.

Mladé bílé portské víno velmi se liší od sebe dle obsahu cukru (Od velmi suchého, do velmi sladkého), charakteristika, která se uvádí na láhví tímto způsobem (pro případ je lepší uvést portugalskou a anglickou variantu zároveň, protože při koupi můžete potkat oba):

Český

Portugalský

Anglický

Extra suché

Extra-seco

Extra-dry

Suché

Seco

Dry

Polosuché

Meio seco

Medium dry

Sladké

Doce

Sweet

Velmi sladké

Muito doce (Lágrima)

Very sweet (Lagrima)

 

Je důležité poznamenat, že nejsladší bílé porto je nazýváno „Lágrima“, co znamená „slza“. Tak romantický název byl dán tomuto vínu, protože bývaje velmi sladkým (>130 g/l), on pomalu a viskózně stéká po sklenici, čím připomíná průhlednou slzu. I přesto že se obsah cukru může lišit i u červených vín, používá se jako charakteristika ve většině případech u bílých vín. Bílý port je vždy skvělou variantou aperitiv. Podává se tento nápoj vychlazený s plátkem citronu, kostkami ledu, tonikem (porto-tonik – klasický koktejl), listy máty, nebo s kůrou pomeranče. Z hlediska procenta alkoholu jsou bílá porta blízko červených (19-22 %). Výjimkou je tak zvaný lehký suchý bílý porto Branco Leve Seco, ve kterém nemůže být více než 16,5 %.

Vyzrálé bílé portské víno.

Vyzrálý bílý Porto může mít uvedený věk staré, ale nemusí. Bez uvedeného věku bývá Branco Reserva, někdy označována jen jako Reserva. Vyrábí se cestou smíchání různých ročníku pro získání speciálních organoleptických vlastností. U bílých Porto, jako i u Tawny, zrajících po dlouhou dobu se uvádí věk:
10 let
20 let
30 let
40+ let
Zrání v dubových sudech hodně mění charakteristiku Porto. Mladý bílý Porto a zralý bílý Porto jsou nesrovnatelný. Vyrábí se v malém množství a nejsou levný.

S každým rokem, zatím co zraje, ze začátku světlý Porto začíná pomalu tmavnout, jeho barva se mění od světlé-slámové do jantarové nebo až do měděné a hnědé, v chuti se objeví tóny vlašského ořechu a medu. Kvalitní starší bílý Porto ve své charakteristice není o nic horší než Tawny. Je zajímavé s postupem času pozorovat změnu barvy bílého a červeného porto. Staré bílé porto tmavne a červené se naopak rozjasní. Po 15-20 letech se potkávají ve středu barevné gama a prakticky nejdou od sebe vizuálně odlišit, jenom zkušený ochutnávač dokáže poznat z bílé nebo modré odrůdy hroznů bylo toto víno vytvořeno. Bílý Porto s uvedeným ročníkem se potkává ne často. V tomto případě se nazývá Branco Colheita, nebo White Colheita s uvedeným rokem sklizně. Bílých vyzrálých Porto se vyrábí velmi málo, sehnat jí není snadně a stojí hodně. Tento produkt je zaměřený pro znalce, ne pro velký objem prodeje, nebo rychlý obrat.

d
Bílé portské
d
Růžové portské
d
Červené portské Tawny
d
Červené portské Ruby

Portskevino Sledujte nás na Instagram