Druhy portských vín

Druhy portských vín

Nevím, zda existují nápoje, kromě portského vína, s takovým počtem stylů, který jsou od sebe tak moc odlišné. Bílé, červené, růžové… Bílé bývá mladé nebo vyzrálé. Červené Porto se dělí na dvě kategorie: Tawny a Ruby. Jsou to dva zcela různý styly, výroba, kterých se liší, což se poté odráží na jejich barvě, chuti a dalších organoleptických vlastnostech. Každý styl může být s uvedeným rokem sklizně i bez toho… Rok sklizně se uvádí pro Colheita, Vintage a LBV. LBV jeto portské které bylo v tomto roce nedostačující pro to, aby jeho jmenovali Vintage. Garrafeira je speciálním případem Colheita a Single Quinta je speciálním případem Vintage… Portské víno může být bez uvedeného roku sklizně, ale muže tam být uveden věk. Růžové portské ještě do nedávné doby neexistovalo. Každý druh portského si zaslouží dokonalý popis. Problém je v tom, že než dojdeme na konec, zapomene se to, o čem se mluvilo na začátku…

Druhy Portských vín Portská vína
d
Bílé portské
d
Růžové portské
d
Červené portské Tawny
d
Červené portské Ruby

Druhy portských vín

Bílé portské

Bílé portské víno vyrábí se z bílých odrůd a dělí se na dvě kategorie – mladé a vyzrálé.
Existuje takový přísloví, že portské má dvě povinnosti – být červeným a být vypitým. Tímto bylo myšleno to, že bílé portské je o něco horší než červené v hlavních aspektech. Toto tvrzení je spíše použitelný pro mladší vína portské. Vyzrála vína, vyrobené z bílých odrůd, bývají velmi výrazná a podle svých charakteristik se blíží k starším vínům Tawny.
A teď o všem podrobně.

Růžové portské

Co je Porto Rosé a s čím se pije?
Pokud již bylo o tradičních typech Porto napsáno mnoho, o růžovém Porto, který se objevil před několika lety, je známo málo. Kdo již viděl lahve tradičních výrobců Porto s obsahem průhledné růžové barvy a nápis na láhví „Pink Port“ nebo „Porto Rosé“? Po rozhovoru s Institutem Vína Doru a Porto (Institut dos Vinhos do Douro e do Porto – IVDP), s enology a po přečtení příslušných právních předpisů jsem se k tomuto typu trochu přiblížil a chci sdílet získané informace.

Červené portské Tawny

Tawny Port veškerý svůj život tráví v dubových sudech (pipas) o objemu 550 litrů. Je třeba poznamenat, že pro zraní Porto Tawny používají pouze použité sude, protože cílem je dosáhnout mikrooxidaci a ne předat vůně dřeva vínu. V průběhu let oxidace se mění počáteční barvu vína, Porto získává odstíny jantaru, odtud je právě název Tawny, který znamená „zrzavé-hnědý“. Pokud vezmeme klasický Tawny, pak zraje kolem 3 let a jeho barva se ještě příliš nezměnila. Po otevření lahve Tawny nemusíte pospíchat s pitím. Protože se Porto již setkalo s oxidací v sudech, kontakt se vzduchem mu moc neublíží. Měsíc nebo dva určitě vydrží.

Červené portské Ruby

Ruby Porto asi má nejvíce druhů – základní Ruby Port, Ruby Reserva, Crusted, L.B.V, Vintage, Vintage Single Quinta. Vína mají jasně rubínovou barvu, výraznou ovocnou vůni a velice ovocnou chuť. Všechna tato vína mají podobný styl, liší se však technologií výroby, kvalitou a podle toho i cenou. V této kategorii najdeme nejdražší portská vína. Pojďme mluvit o každém typu Ruby podrobněji …

Portskevino Sledujte nás na Instagram