Vila Nova de Gaia

Vila Nova de Gaia

Vila Nova de Gaia

Vila Nova de Gaia je hlavním městem portských vín.

Říkáme Vila Nova de Gaia, ale máme na mysli portské víno. Říkáme portské víno, ale máme na mysli Vila Nova de Gaia. Ano, navzdory běžné mylné představě se tento světové známý alkoholický nápoj ve městě Porto nevyrábí. I když mezi městem Porto a Vila Nova de Gaia existuje rozdělení, jedná se s největší pravděpodobností o obyčejnou administrativní formalitu – pro obyvatele města i pro turisty jsou tyto dva města jediným celkem. Promenádu ​​Vila Nova de Gaia a Porto spojuje několik mostů, z nichž každý je stavebním mistrovským dílem.

Portské víno
Portské víno

V tomto slavném městě najdete sklady, sklepy a dokonce i muzea různých portských domů. Právě zde se nacházejí vinné sklepy mnoha slavných společností vyrábějících skutečné a jedinečné portské víno na světě. Denně je navštěvují tisíce turistů, kteří se zajímají o historii a kulturu vína. Samotní Portugalci nazývají tyto sklepy – klenba portských vín – Caves Vinho do Porto. Mnohé z nich jsou již několik století staré. Každý sklep je přístupný během exkurze. Po procházce sklepy producentů portského vína se konají ochutnávky tohoto portugalského nápoje. Každý, kdo dorazí na promenádu ve Vila Nova de Gaia, by měl navštívit takové slavné sklepy jako Grahams, Porto Calem a Croft. Každý z těchto výrobců má svou vlastní zajímavou historii. Reklamní cedule se jmény výrobce nad jejich sklepy, viditelné i z centra Porto.

Portské víno
Portské víno
Portské víno

Tam uvnitř, v širokých chladných a polo pochmurných místnostech s vytrvalým pachem vína a dřeva, v sudech a kádích zraje hlavní bohatství Douro. Celkový počet sudů ve sklepě může dosáhnout více než 3 tisíc a každý z nich má objem 520-550 litrů. Většina z nich je naskládána do několika úrovní „nekonečně“ zasahujících do temných hlubin skladiště. Samostatně jsou umístěny pouze největší nádrže s obrovským objemem. Dlouhodobé uchovávání vín v dubových sudech, jako nedílná součást výroby, ovlivňuje jeho vývoj. Na každém sudu, na speciální černé desce nad kohoutkem je speciální „tajný“ nápis, kterému rozumí pouze sklep mistr, který na něm registruje celý „životopis“ obsahu. A zbytek informací je k dispozici návštěvníkům. Portské víno tedy potřebuje soumrak, teplotu ne vyšší než sedmnáct stupňů, přiměřenou vlhkost a úplný odpočinek. Sklad vína má po celý rok potřebné mikroklima. Když teplota stoupne nad přípustnou hladinu, srazí se nalitím vody na kamennou podlahu. Víno v dubových sudech dýchá, plní skladiště zvláštním nesrovnatelným zápachem, páry vína postupem času ztmavují sudy, stropy a stěny.

Pojďme tedy na exkurzi do království vína, abychom se seznámili s obsahem takzvaných „portských domů“. Všichni mají srdečnou pohostinnost a vždy rádi přivítají své mezinárodní návštěvníky. Cena pravidelné prohlídky, která zahrnuje dva vzorky portského vína, je relativně malá – 6 eur. Pak vše závisí na množství a kvalitě ochutnaného portského vína. Prohlídky jsou k dispozici v mnoha jazycích, proto si předem ověřte, kdy se prohlídka uskuteční ve vašem rodném jazyce.

Portské víno
Portské víno
Portské víno

Během informativní a „opojné procházky“ po sklady se návštěvníky seznámí s historií společnosti, s technologií výroby, stylem a podmínkami skladování portského vína. Návštěvníci sklepa budou vedeni dlouhými, tmavými, tichými a chladnými místnostmi – klenbami, kde portská vína dřímají a zrají v sudech. Kromě řad sudů můžete vidět speciální archiv se starý lahve – některé z nich jsou staré více než sto let. Průvodce vypráví příběh domu podrobně, seznámí Vás se zajímavými fakty a legendami.
Mnoho vinných sklepů má svá vlastní mini muzea. Muzeum vypráví o historii značky vína, má také vlastní expozici lahví, korků, etiket, reklamních plakátů, s hrdostí jsou vystaveny ceny a medailí za kvalitu jejich výrobků. Každý portský dům má také obchod, kde si můžete koupit portské víno které Vám chutnalo nejvíce. Nejzajímavější věc se však stane v degustačních místnostech, kde bude hostům nabídnuto ochutnat a porovnat různé styly portského. Ve všech patnácti vinných sklepech Vily Nova de Gaia je tento návštěvnický program přibližně stejný.

Na webových stránkách www.cavesvinhodoporto.com najdete informace o vinných sklepech Vily Nova de Gaia a interaktivní mapu.

Portské víno
Portské víno
Portskevino Sledujte nás na Instagram