Porto

Porto je město, známé nejenom díky portskému vínu!

Mnoho lidí si stále myslí, že Porto je známé pouze díky portskému vínu. Ve skutečnosti Porto je velmi zajímavé město: jeho centrum je zapsán na seznam UNESCO a v roce 2001 bylo uznáno jako hlavní město kultury v Evropě. Tisíce Evropanů létají do Porta, aby navštívili knihovnu Harryho Pottera. To, co mě na Portu nejvíce lákalo, byla architektura, zajímavé uličky a blízkost oceánu.

Portské víno
Portské víno

Stejně jako každé evropské město, i Porto začíná vlakovém nádraží. Vlakové nádraží São Bento je samo o sobě turistickou atrakcí díky svým zdím zdobeným dlaždicemi azulejo (azuležu). Dlaždice na nich jsou použity bílo-modré i vícebarevné – symbolizuje přechod od monarchie k republice při stavbě stanice v roce 1910. Překvapivý fakt – na vlakovém nádraží São Bento se na jednom místě shromáždí asi 20 000 dlaždic azulejo. Z nádraží můžete cestovat vlakem do nedalekých měst v údolí Duoro s vinicemi a také do měst Braga, Guimarães a Viana do Castelo.

Portské víno
Portské víno
Portské víno

Vlakové nádraží São Bento se nachází v blízkosti hlavního náměstí – náměstí Svobody (Praça da Liberdade). Svým tvarem a přítomností jezdecké sochy (pomník krále Petr I. Brazilský a IV. Portugalský – 1866 rok) mi to připomnělo Václavské náměstí v Praze. Náměstí Svobody je domovem obchodů, restaurací a slavného McDonalds se secesní fasádou. Určitě se podívejte dovnitř – jsou zde vitrážová okna a křišťálové lustry – u McDonaldu jste nikdy nic takového neviděli!

Porto je bohaté na vyhlídky. Torre dos Clérigos je nejvyšší kostelní věž v Portugalsku. Po mnoho let byla referenčním bodem pro lodě v plující do přístavu. Výška věže – 76 metrů, datum výstavby – 1754-1763. Do šestého patra, kde je vybavena vyhlídka, vede po úzkém točitém schodišti 225 schodů. Zvonice Torre dos Clérigos se stala symbolem města Porto. Od roku 1910 je národní památkou.

Portské víno
Portské víno

Jedním z nejoblíbenějších památek v Portu je knihkupectví Lello, kde se scházejí fanoušci Harryho Pottera z celého světa. Toto je nejkrásnější knihovna v Evropě a na celém světě. Knihkupectví Lello & Irmão sídlí v neogotické budově z roku 1906. Má dvě patra s knihami převážně v portugalštině. V obchodě je všechno krásné – elegantní dřevěné schodiště, vitrážová okna, lampy. Knihkupectví se proslavilo poté, co se Joanne Rowlingová udělala jeho prototypem knihovny ve filmech o Harrym Potterovi. Poté se sem začali hrnout turisté. Aby nějakým způsobem omezili tok, zavedli majitelé obchodů vstupní poplatek ve výši 5 EUR. To však turisty nezastaví a se vám těžko podaří pořídit fotografii bez davu návštěvníků.

Portské víno
Portské víno
Portské víno
Portské víno

Jeden z nejlepších výhledů na město Porto a jeho kachlové střechy je z vyhlídce kostela sv. Františka (Igreja de São Francisco). K tomu však budete muset překonat výstup do kopce, protože kostel je postaven v nejvyšším bodě Porto. Odměnou vám bude jeden z nejlepších výhledů na město a řeku Duoro.
Kostel sv. Františka je jedním z nejúžasnějších kostelů v Portu, který všem návštěvníkům přináší opravdovou radost a obdiv. Nachází se v historickém centru města, v blízkosti řeky Douro. Základ kostela byl položen ve 13. století, ale jeho stavba trvala několik století a byla dokončena až v 15. století. s pomocí a podporou krále Ferdinanda I.
V XVII-XVIII století. interiér kostela byl pečlivě dokončen zlacením a řezbami ze dřeva. Barokní interiér tohoto chrámu zaujme bohatou výzdobou. Stěny, oltáře, strop a sloupy kostela jsou pokryty zlacením a je dokonce těžké si představit, že na jejich výzdobu bylo použito více než 300 kg zlata. Nejpamátnějším prvkem vnitřní výzdoby chrámu je oltář s kompozicí „Ježíšův strom“, který představuje rodokmen Krista ve formě jednotlivých soch.

Portské víno
Portské víno

Město Porto je dobře prohlížet z oken historické tramvaje. Momentálně jsou ve městě 3 tramvajové trasy. Stejně jako v Lisabonu je tramvaj v Portu samostatnou atrakcí. Spoustu turistu se doufá, že se posadí u okna a projede dlážděnými ulicemi centra města. V horku to však není nejlepší nápad – tramvaje jedou poměrně pomalu a z oken fouká horký vzduch. Na fotografii dole je jedna z nejpopulárnějších tramvajových linek č. 1.
Nejzajímavějším místem k poznaní Porto je bývalá rybářská čtvrt Ribeira, která je velmi malebná a osobitá. Ribeira je řada tradičních obytných budov s barevnými fasádami, které lemují řeku. Je to zde zajímavé jak přes den, tak i večer, když svítí světla města a můžete posedět v místní restauraci s venkovní terasou. Ribeira nabízí úžasný výhled na klenutý most Ponti di Don Luiš (portugalský – Ponte Luís I) a na město Vila Nova de Gaia přes řeku. V horkém počasí místní obyvatelé sedí na lavičkách podél řeky a pořádají malé pikniky.

Portské víno
Portské víno
Portské víno

Prolamovaný most Ponti di Don Luiš I (portugalský – Ponte Luís I) je pozoruhodný tím, že postaven podle návrhu studenta a společníka Gustava Eiffela Theophile Seyrigue (Théophile Seyrig) v roce 1886. Pojmenován podle tehdejšího vládnoucího krále Luís I. Obloukový most mezi městy Porto a Vila Nova de Gaia se silnicí na dolním a s metrem na horním podlaží.
Most má délku 385,25 metru a váží 3 045 tun, délka klenutého rozpětí je 172 metru a jeho výška je 44,6 metru. Dolní úroveň, procházející nad vodní hladinou, spojuje čtvrť Ribeira v Porto se sklepy a vinnými sklady města Vila Nova de Gaia. Horní úroveň má spojit horní čtvrť Porto, která se nachází vedle vlakového nádraží São Bento, s horní částí Vila Nova de Gaia. Od roku 2003 je horní část mostu uzavřena pro osobní automobily a je využívána rychlíkem a chodci.
Ponti di Don Luiš I je jakýmsi symbolem města Porto. Jeho obraz lze často najít na etiketách místního portského vína. Z mostu můžete vidět jak věže starého města Porto, tak sklepy a vinný sklady města Vila Nova de Gaia.

Portské víno
Portské víno

Po prohlídce Starého Města, Ribeiry je čas vyrazit z města. Koneckonců, jen půl hodiny jízdy od centra Porta na samém pobřeží Atlantského oceánu je pevnost sv. Františka Xaverského (Forte de Sao Francisco Xavier do Queijo). Umístěná na náměstí Praça de Gonçalves Zarco lichoběžníková vojenská pevnost obklopená vodním příkopem se strážními věžemi v rozích byla použita k obraně břehů a řeky Douro. Uvnitř pevnosti se nachází kaple sv. Františka Xaverského. Za návštěvu stojí krásné fotografie opevněné pevnosti a oceánu a procházka v nedalekém městském parku nebo koupání na pláži, pokud to počasí dovolí. Turisté, kteří jsou unaveni ruchem města, chodí sem.
Dostat se do pevnosti není tak obtížné, jak si možná myslíte – koupil jsem si dvoudenní lístek na žlutý turistický autobus Hop On Hop Off. Tento autobus má až 2 rozsáhlé trasy a mnoho zastávek. Na kterékoli zastávce můžete vystoupit a poté se vrátit k dalšímu autobusu stejné společnosti. Lístek na autobus si můžete zakoupit online předem i na místě ve speciálních turistických stáncích. Takový autobus mně doslova zachránil, když v Portu silně pršelo. Jízdenka stála 15 EUR za den nebo 20 EUR za dva dny.

Portské víno
Portské víno
Portské víno

Z pevnosti vede čistá a dobře upravená promenáda do centra města, která prochází kolem rybářských přístavů. Cestou potkáte maják Felgueiras a pevnost São João da Foz. Pokud vás už nebaví chůzi a lezení po kopcích Porto, můžete si kdykoli zavolat taxi prostřednictvím jedné z aplikací – Uber nebo Taxify (Bolt). Jízda taxíkem po městě stane 4–5 EUR. To znamená, že pokud cestujete se svou rodinou nebo skupinou přátel, bude taxi výhodnější než cestování veřejnou dopravou. Pokud dáváte přednost hromadné dopravě, bude vám vyhovovat tramvaj číslo 1, o které jsem psal na začátku článku – začíná svou cestu z tohoto nábřeží.
Hlavní věc v Porto je jasné, slunečné počasí, protože deště jsou tu přívalové a nekonečné, trvající od rána do večera. Pokud budete mít štěstí, Porto se vám za slunečného počasí objeví v celé své kráse a nebudete chtít z tohoto „vždy deštivého“ místa uniknout. Pokud máte dostatek času, doporučujeme si rezervovat exkurze se zkušeným místním průvodcem. V Porto má co dělat a vidět.

Porto lze nepochybně nazvat turistickým městem. Muzea a kostely, exkurzí a atrakce, obchody a restaurace – aby všeho stihnout a i týden nemusí stačit. Pokud tedy v Portu zůstanete déle, má smysl si zakoupit kartu Porto Card. Umožní vám ušetřit peníze za návštěvu turistických atrakcí města, exkurzí a muzeí a také poskytuje dobré slevy v restauracích a obchodech.

Portské víno
Portské víno
Portskevino Sledujte nás na Instagram