Portské víno

Sommelier KlubJak vybrat Portské víno
Portské víno

Jak vybrat Portské víno

Řekněme, že jste se rozhodli portské víno vyzkoušet úplně poprvé, ale jaké si vybrat, aby vám chutnalo? Portské se dělí do tří kategorií a my vám každou přiblížíme, jelikož výběr dobrého vína není úplně tak snadná záležitost. Připravili jsme si pro vás několik užitečných informací, které vám s výběrem pomohou.

První a nejdůležitější věcí je věnovat pozornost etikete – ne tomu, jak vypadá, ale co je zde psáno. Řekne Vám totiž hodně o chuti uvnitř lahve.

Bílé portské víno.

Bílé portské víno vyrábí se z bílých odrůd a dělí se na dvě kategorie – mladé a vyzrálé.

Mladé bílé portské víno velmi se liší od sebe dle obsahu cukru (Od velmi suchého, do velmi sladkého), charakteristika, která se uvádí na láhví. Je důležité poznamenat, že nejsladší bílé porto je nazýváno „Lágrima“, co znamená „slza“. Tak romantický název byl dán tomuto vínu, protože bývaje velmi sladkým (>130 g/l), on pomalu a viskózně stéká po sklenici, čím připomíná průhlednou slzu. Bílý port je vždy skvělou variantou aperitiv. Podává se tento nápoj vychlazený s plátkem citronu, kostkami ledu, tonikem (porto-tonik – klasický koktejl), listy máty, nebo s kůrou pomeranče.

Vyzrálý bílý Porto může mít uvedený věk staré, ale nemusí. Bez uvedeného věku bývá Branco Reserva, někdy označována jen jako Reserva. Vyzrála vína, vyrobené z bílých odrůd, bývají velmi výrazná a podle svých charakteristik se blíží k starším vínům Tawny. Zrání v dubových sudech hodně mění charakteristiku Porto. Mladý bílý Porto a zralý bílý Porto jsou nesrovnatelný.

Pacheca Lagrima Port Portské víno
Pacheca White Port Víno Portské

Červené Portské Ruby.

Ruby Porto asi má nejvíce druhů – základní Ruby Port, Ruby Reserva, Crusted, L.B.V, Vintage, Vintage Single Quinta. Vína mají jasně rubínovou barvu, výraznou ovocnou vůni a velice ovocnou chuť. Všechna tato vína mají podobný styl, liší se však technologií výroby, kvalitou a podle toho i cenou. V této kategorii najdeme nejdražší portská vína.

Základní Ruby Port.

Má jasně rubínovou barvu. Pro udržení tak zářivé barvy je Ruby v kontaktu se dřevem vcelku krátkou dobu (kolem 3 let). Základní Ruby v průběhu času nic nezískává, proto nemá smysl jej ukládat na dlouhou dobu. Také by neměl být po otevření lahvičky na dlouho uchován.

Ruby Reserva Port.

Ruby Reserva (Reserve ang.) je Ruby vyšší kvality než základní Ruby. Je víc koncentrovaný a nasycený. Na štítku Reserva (Reserve) můžeme také potkat označení Special (English), Especial (Portugal) a Finest (English).

Crusted Port.

Tento typ portského vína typu Ruby je směsí několika ročníku (obvykle dvou až tří), zraje po dobu nejméně 2 let v dubových sudech a dalších 3 let v lahvích. Toto portské víno není nikdy filtrované, proto má název „crust“- „kůra“, na láhví také můžete najít označení jako „Unfiltered“, nebo „Não Filtrado”.

LBV Port.

LBV (zkratka pro Late Bottled Vintage – pozdně stáčené ročníkové portské) je Porto ve stylu Ruby, mladší bratr Vintage. Stejně jako Vintage je LBV výsledkem jediného ročníku. Nikde místo LBV můžete potkat – ”Bottled Matured”, nebo “Bottle Aged” a nebo “Envelhecido em garrafa” – to všechno znamená „dozrával v lahvi“. Na kvalitu LBV se zpravidla kladou velmi vysoké požadavky, proto se také každoročně nedeklaruje.

Vintage Port.

Vintage Port je spíše prací přírody než člověka. V tomto případě se od enologa vyžaduje pouze lahvování a uchování toho, co vytvořila příroda. Nestačí však, aby výrobce prohlásil Vintage, musí to potvrdit komise degustátorů Institutu Vín Douro a Porto. A to zdaleka není formalita, protože profesionální ochutnávači přistupují ke kvalitě Porto co nejkritičtěji, pokud jde o Vintage. Podle Benta Amarala, předsedy komise degustátorů Institutu Vín Douro a Porto, v roce 2000 bylo schváleno jenom 50% všech žádostí.

Quinta Vale D. Maria Vintage Port Portské víno
Quinta Vale D. Maria LBV Port Portské víno

Červené Portské Tawny.

Tawny Port veškerý svůj život tráví v dubových sudech (pipas) o objemu 550 litrů. V průběhu let oxidace se mění počáteční barvu vína, Porto získává odstíny jantaru, odtud je právě název Tawny, který znamená „zrzavé-hnědý“. Pokud vezmeme klasický Tawny, pak zraje kolem 3 let a jeho barva se ještě příliš nezměnila. Po otevření lahve Tawny nemusíte pospíchat s pitím. Měsíc nebo dva určitě vydrží.

Tawny Reserva Port.

Tawny Reserva Port se dostává na trh ve věku šesti až sedmi let. Barvou je již více vybledlý oproti klasickému Tawny.

Tawny Port s uvedeným věkem.

Jedná se o vína podléhající dlouhé oxidace v dubových sudech. Na láhví by měl být uveden věk:
10 let
20 let
30 let
40+ let

Na etiketě může být napsáno „10 Anos“, „20 Anos“, taky to samý anglicky „ 10 Years Old“, „20 Years Old“. Pro 10 a 20 lety Porto je povoleno také označení na štítku „Velho“, nebo „Old“. Pro Porto 30, 40 a více let je označení „Muito Velho“, nebo „Very Old“ – hodně starý.

Tawny Port s uvedeným rokem sklizně.

Colheita Port.

Colheita (z portugalského „colheita“ – „sklizeň“, „sběr“) je Porto stylu Tawny, zrál v malých dubových sudech. Na rozdíl od jiných Tawny na tomto je uveden přesný rok sklizně. Minimální zrání Porto v sudech je 7 let, ale ve skutečnosti se ukazuje, že mnohem víc, protože se rozlívá dle potřeby trhu. Colheita se musí skladovat ve vertikálně poloze. Colheita může být zajímavým dárkem na narozeniny nebo výročí svatby. K tomu stačí jenom najít lahev se správným rokem na etiketě.

Garrafeira Port.

Garrafeira je speciální druh Colheity. Rozdíl je v tom, že po sedmi letech zraní v dubových sudech se porto plní do zvláštních desetilitrových lahví z tmavého skla, kde stráví nejméně dalších 8 let. Proto jméno „Garrafeira“, z portugalštiny „garrafa“ – „láhev“.

Quinta Vale D. Maria 1969 Portské víno
Quinta Vale D. Maria Portské víno

Při výběru berte v úvahu také příležitost pro kterou portské kupujete . Pokud je příležitost slavnostní a důležitá, pak volte spíše dražší lahev, ale levnější variantou určitě také neurazíte. 

Portskevino Sledujte nás na Instagram