Wine

Sommelier KlubJak vybrat Portské víno

Jak vybrat Portské víno

Řekněme, že jste se rozhodli portské víno vyzkoušet úplně poprvé, ale jaké si vybrat, aby vám chutnalo? Portské se dělí do tří kategorií a my vám každou přiblížíme, jelikož výběr dobrého vína není úplně tak snadná záležitost. Připravili jsme si pro vás několik užitečných informací, které vám s výběrem pomohou.

První a nejdůležitější věcí je věnovat pozornost štítku – ne tomu, jak vypadá, ale co je zde psáno. Řekne Vám totiž hodně o chuti uvnitř lahve.

Vintage

 

Královské kvalitní portské –  šperk mezi portskými. Na etiketě je obvykle uveden rok úrody. Takový druh vína nejprve stárne v sudu asi 2 roky a poté stárne v láhvi v horizontální poloze ve stabilních teplotách po celá desetiletí – klidně i sto let.

 

Pamatujte: Neexistují žádné špatné druhy vintage portského. Není zde tak důležité, kterého výrobce zvolíte, většinou nešlápnete vedle, pokud vám ale záleží na chuti – je důležité zjistit si rok. Jestliže dáváte přednost jasným / plným vínům s bobulově květinovými a ovocnými vůněmi, vyberte si ročníky 2000.

 

Ročník 80 – jsou jemnější, kořeněné, plné tónů sušeného ovoce. Je pravda, že takové nápoje jsou mnohem dražší. Vína 90. let jsou někde mezi výše uvedenými možnostmi.

 

Důležitá poznámka – ročníky velmi často obsahují sediment – “kůra”. To je zcela normální – nemusí se obávat, že by portské bylo zkažené.

LBV (Late Botted Vintage)

 

Přeloženo jako „pozdně lahvované vinobraní“. Tohle víno stárne v sudu po dobu 4 až 6ti let. Portské víno je obvykle vynikající, cena je dostupná, ale kvalita závisí na výrobci. Pokud máte pochybnosti, vyberte nefiltrovaný (na lahvi bude označen jako „Nefiltrovaný“ nebo „Nao filtrato“)

d
d

Rubín. Tawny. Branco

Jedná se o běžné a levné portské víno – červené, zlaté nebo bílé. Od takových druhů se obvykle moc neočekává, ale jsou i výjimky. Koupě takové lahve je ale čistě loterie.

d
d

Speciální  Reserve

Tenhle druh portského je lepší, než předchozí možnost. Je také rozdělen na „tawny“, „ruby“, „blanco“, ale jedná se již o vybrané víno a kvalita je zde výrazně vyšší.

d
d

Tawny 10, 20, 30, 40

Jedná se o staré sudy (zlaté). Směs a číslo označuje průměrný věk vín ve směsi. Aromatická dezertní vína s karamelově ořechovým buketem. Vína v této kategorii jsou obvykle velmi drahá – hlavně 30 a 40ti leté, 20ti leté je nejlepší volba v poměru cena/výkon a to samé i deset let staré – ty jsou také oblíbené.

d
d

Colheita

Zde jsou vybraná prémiová vína ze starých sudů. Na lahvi jsou dvě data: rok úrody a rok plnění. Čím je port starší, tím je dražší. Drahé/starší – určitě stojí za vaší pozornost. Co se týče mladšího (dvacátá léta) nejsou úplně tou nejlepší volbou.

d
d

Růžové portské (Rosato)

Tenhle druh portského vína samotný nechutná úplně nejlépe.

Chuť vína je sice lehká, sladká s ovocným závěrem.

Ale pokud si chcete opravdu pochutnat je lepší ho pít v koktejlech.

 

Růžové portské se konzumuje chlazené nebo s ledem a aroma je květinové / ovocné s dominantní vůní červeného ovoce.

d
d

Lagrima

TBílé, velmi sladké portské víno plný tónů ovoce, rozinek a vanilky.

d
d

Většina bobulí z kterého je víno vyrobeno je červená, podíl bílých je nízky.

Obsah alkoholu zde není nejdůležitějším ukazatelem, protože všechny portké jsou silná vína: 19-22%.

Pokud mluvíme o podílu cukru, pak se nominálně portské dělí na extra suché, suché, polosuché, sladké a Velmi sladké.

 

Každý si tak vybere podle svých preferencí.

Při výběru berte v úvahu také příležitost pro kterou portské kupujete . Pokud je příležitost slavnostní a důležitá, pak volte spíše dražší lahev, ale levnější variantou určitě také neurazíte. 

Portskevino Sledujte nás na Instagram